Розробка уроку читання на тему «Поетичні картини осені»
3 клас
Тема.С.Сухомлинський «Скільки барв кругом розлито…».К.Перелісна «Золота осінь».Л.Костенко «Вже брами літа замикає осінь»,«Соловейко застудився», «Шипшина важко віддає плоди…».
Мета.Вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах.Узагальнювати знання учнів про початок осені,вчити спостерігати за змінами в природі.Розвивати вміння зв’язно висловлювати свої думки,творчу уяву учнів,спостережливість.Збагачувати словниковий запас учнів.Виховувати любов до природи.
Обладнання.Фотоілюстрації і малюнки осені,картки зі словами,макет клена з листочками для проведення гри «Доповни вірш».
Хід уроку
І.Організація учнів до уроку.Психологічна адаптація.
- Діти,я рада ввас вітати на нашому уроці читання.Сподіваюся,що ви прийшли на урок з чудовим настроєм.Тож почнемо урок із побажання.
Учитель.Я всміхаюсь сонечку.
Діти.Здрастуй,золоте!
Учитель. .Я всміхаюсь квіточці.
Діти.Хай вона росте!
Учитель.Я всміхаюсь дощику.
Діти.Лийся мов з відра!
Учитель.Друзям усміхаємось.
Діти.Зичимо добра!
-Тож поверніться один до одного і подаруйте посмішку.
-Тепер прорекламуємо наш урок (таблиця на дошці)
Ми будемо:
|
Урок буде:
|
- Активними;
- Працьовитими;
- Творчими;
- Зібраними;
- Дисциплінованими;
- Уважними.
|
- Продуктивний;
- Цікавий;
- Творчий;
- Навчальний.
|
-Сьогоднішній урок пройде під девізом:
« Кохаю край наш дорогий,що зветься Україна!»
ІІ.Мотивація навчальної діяльності
1.Розповідь учителя
-Сонце,вітер,повітря,луки,ліси,моря,птахи,звірі,комахи-це природа.Вона наповнена красою.треба тільки її побачити,відчути і зрозуміти.
-Прочитайте назву нового розділу.Про що ми читатимемо в ньому?
-Сьогодні ми почнемо читати книгу Природи.Але вона розкривається не всім,а тільки тим,хто може не тільки дивитися і слухати,а вміє бачити і чути,хто допитливо вглядається у світ кольорів і звуків.
-Отож,розгортаємо цю книгу.А як називається її перша сторінка,дізнаєтесь,коли виконаєте завдання.
2.Гра «Дешифрувальник»
АБВ
|
ГГДЕ
|
ЄЖЗИ
|
ІЇЙК
|
ЛМН
|
ОПР
|
СТУ
|
ФХЦ
|
ЧШЩ
|
ЬЮЯ
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Підказка:це назва пори року.
Шифр:674510.
Відповідь: осінь.
3.Бесіда
-А що таке осінь?Після якої пори року вона наступає?
-Чи можна сказати,що зараз осінь?Доведіть свої міркування.
ІІІ. Підготовка до засвоєння знань
1.Гра «Лабіринт»
-Пройдіть лабіринтом і прочитайте слова.
В Ж Ь Е И Т О А Ь Н Е Р
О Т Н С Л Д П Е С Е В
-Що означають ці слова?Розташуйте їх у правильному порядку.
2.Ознаки осені
-Давньослов’янське слово осінь означає час жнив.Тому спочатку осінню називали короткий відлік часу,а потім це поняття об’єднали три місяці – вересень,жовтень,листопад.
-Давйте пригадаємо,якою буває осінь на початку,в середині і наприкінці.
Вересень.
Нежива природа. Сонце світить,але менше гріє,дні ще теплі,а ночі прохолодні,з першими заморозками,небо частіше вкривають темні хмари,ідуть дощі,у повітрі літає тонке павутиння бабиного літа.
Жива природа. Падають на землю жовті листочки з берези,клена,каштана,багряні – з горобини,вишні; червоніють кетяги калини,горобини; готуються до зими комахи птахи та інші тварини.
Жовтень.
Нежива природа.Сонце ховається у кошлаті хмари,сіється дрібний,холодний,набридливий дощ;відійшло бабине літо.
Жива природа.Рясно опадає з дерев листя; комахи ховаються у затишні місця;стрижі,солов’ї,зозулі,ластівки,шпаки відлетіли у вирій; готується до зимового сну їжак,робить запаси на зиму білка.
Листопад.
Нежива природа.Дедалі менше сонячних днів;настає час перших морозів,особливо вони міцніють темної ночі;устеляє усе довкола перший сніжок,земля відпочиває.
Жива природа.Відлітають у вирій останні пташині зграї.
-Зробимо невелику подорож в осінь за допомогою фотоілюстрацій.
(ілюстрації підібрані так,щоб на них була зображена природа ранньої,золотої і пізньої оені)
-Часто ми чуємо:рання осінь,золота осінь,пізня осінь.Осінь нагадує вередливу царівну,яка то теплом повіє,то щедро золотом сипле,а той може закапризувати чи заплакати намов оте мале дитя.
-Під якими ілюстраціями мона підписати:вересень,жовтень,листопад.
-Яка осінь зараз?(Золота)
Золота осінь-золота сережка.
-Що ви можете сказати про ці словосполучення?
3.Легенда
За народним переказом,Осінь-старша дочка Сонця.Вона останньою залишила батьківський дім і стала четвертою порою року.Посилаючи Осінь на Землю,Сонце сказало їй6
-Забирай усе моє багатство.Я віддаю тобі усе своє золото.Будь щедрою, і люди полюблять тебе.
-Як Осінь виконує наказ Сонця?
Щедра осінь – щедра людина.
-Що ви можете сказати про ці словосполучення?
4.Прикмети ,приказки,прислів’я
-Люди,спостерігаючи за погодою,дещо помічали.
- Швидко минув листопад – сувора буде зима.
- Пізній листопад – на сувору і затяжну зиму.
- Якщо до Покрови листя з берези і дуба спаде – очікується легка зима,якщо ж тримається – потрібно чекати сувору зиму.
-У народній творчості існує багато прислів’їв і приказок. «Зберіть» їх.
Творча робота
Вересневий час –….
Вересень –…
Як листя жовтіє,…
Жовтень ходить по гаю…
Листопадовий день,як…
Восени день блисне,…
|
та виганяє птахів з краю.
заячий хвіст.
сім погод у нас.
то й поле смутніє.
а три кисне.
рум’янець року.
|
5.Літературна гра «Доповни вірш»
-По-різному сприймають люди осінь.Художники пишуть картини із зображенням осінніх пейзажів,композитори створюють «осінні» мелодії,а письменники,надихаючись красою осінньої природи,пишуть вірші.
-Давайте і ми попрацюємо творчо і спробуємо доповнити вірші.
(На дошці макет дерева з прикріпленими до гілок кленовими листочками.На листочках-слова,якими потрібно доповнити вірші,записані на дошці.Учні відшукують потрібне слово і вставляють його у вірш)
Тихо … ходить гаєм,
Ліс довкола аж … ,
Ясен … осипає,
Дуб нахмурений … .
Слова на жовтих листочках:осінь,горить,листя,стоїть.
Вже і клени … ,
Гублять листя сад і … .
Відлітають,відлітають,
Дикі гуси в теплий … .
Слова на червоних листочках:пожовтіли,гай,край.
Листя з лип і беріз … .
За стебло верболіз зачіпляється.
Стали трави,стежки … ,
А тоненькі гілки – та й … .
Слова на зелених листочках:осипається,золотистими,безлистими.
ІV.Артикуляційна розминка
-Щоб гарно читати потрібно розчитатися.
1.Робота із складовою таблицею.
2.Виразне читання вірша із зміною сили голосу
Тихо осінь ходить гаєм, (пошепки) , (дуже голосно)
Ліс довкола аж горить, ( напівголосно), (голосно)
Ясен листя осипає, (голосно), ( напівголосно)
Дуб нахмурений стоїть. (дуже голосно), (пошепки)
V.Повідомлення теми і мети уроку
-Красою природи можна милуватися не тільки очима.Адже письменники словами розповідають про природу так,що їхні спостереження,думки і почуття стають для нас,читачів,цікавими відкриттями,пробуджують уяву,спонукають до роздумів.
-Сьогодні ми познайомимось із такими творами українських поетів Сергія Сухомлинського,Катерини Перелісної і Ліни Костенко.
VІ.Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу
1.Опрацювання вірша С.Сухомлинського «Скільки барв кругом розлито…»
А)Первинне сприйняття вірша
(Твір читає учитель)
-Які кольори автор побачив навколо?
Б)Словникова робота
Пурпур –
Охра-
Писанка-
В)Повторне читання вірша
(Учні читають вірш мовчки)
Г)Аналіз змісту.Вибіркове читання.
-Як ви думаєте,хто розлив фарби?
-Прочитайте,які барви розлито навколо.
-Поясніть порівняння «край наш,писанка неначе».
-Яким потрібно бути,щоб побачити таку красу рідного краю?
Г)Робота в парі.Гра «Я тобі – ти мені»
Один учень читає перші два слова кожного рядка,а другий - дочитує рядок до кінця.Потім міняються.
2.Опрацювання вірша К.Перелісної «Золота осінь».
А)Читання колонок слів
Трава Синє
Садочки Чисте
Доріжки Золотая
Листочки Буро-золотаві
-Прочитайте слова першої колонки.До якої частини мови вони належать?
- Прочитайте слова другої колонки.До якої частини мови вони належать?
-Як змінити слово трава,щоб воно вживалось у зменшено-пестливій формі?
Б)Первинне сприйняття вірша
(Учні читають вірш мовчки)
-З яким почуттям автор говорить про осінь?
В)Повторне читання вірша
(Учні читають вірш «ланцюжком»)
-Який місяць осені описаний у вірші?
Г)Вибіркове читання.
-Доведіть словами із вірша,що автор описала саме жовтень.
- Доведіть,що про осінь автор пише як про живу істоту.
-Прочитайте,що з описаного можна побачити,що почути,а що – відчути.
Г)Словесне малювання
-Опишіть,якою ви уявляєте золоту осінь.
3.Фізкультхвилинка
Що ж,мабуть,прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Раз – підняли руки вгору,
Два – схилились всі додолу,
Руки – в боки!
Скік-скік-скоки!
Нахилились.Повернулись,
Одне одному всміхнулись,
Покрутились вправо,вліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз,два,три,чотири!
Набираємося сили.
Нахилились,повернулись,
До товариша всміхнулись.
4.Ознайомлення з життям і творчістю Ліни Костенко.
5.Опрацювання вірша Л.Костенко «Вже брами літа замикає осінь».
А)Робота над заголовком.
-Прочитайте назву вірша.
-Що означає слово брама? (Великі ворота)
-Як ви думаєте,про що буде йти мова у вірші?
Б)Первинне сприйняття вірша.
(Вірш читає учитель.Учні заплющують очі)
-Які картини постали у вашій уяві?
-Який настрій викликав у вас вірш?
В)Читання слів,поданих аналітико-синтетичним способом.
дощи клонився
За хлюпа ло по далося
микала губила
г)Повторне читання вірша учнями.Аналіз змісту.
-Як починається осінь?
-Назви яких тварин згадуються у вірші?
-Як змінилося їхнє життя з приходом осені?
-Яке слово у вірші має інше значення,хоч таке саме звучання?Які значення цього слова ви знаєте?
-Поясніть,як ви розумієте вислови:серпень випустив серп,осінь погубила у небі журавлині ключі?
Г)Робота над малюнком.
-Розгляньте малюнок до вірша.
-Чи відповідає він його змістові?
-Що художник зобразив не так?Як би ви доповнили малюнок?
6.Опрацювання вірша Л.Костенко «Соловейко застудився».
- Сам вечірньої години
-
-
-
-Прочитайте вірш мовчки.
-Що у вірші цікавого?Доведіть рядками вірша.
-У якому темпі та з яким настроєм потрібно читати вірш?Чому?
7.Опрацювання вірша Л.Костенко « Шипшина важко віддає плоди».
А)Первинне сприйняття вірша.
(Вірш читає учитель)
-До кого звертається із проханням шипшина?Про що вона просить?
Б) Повторне читання вірша.Аналіз змісту.
(Учні читають вірш «ланцюжком»)
-Подумайте,чому так схвильовано шипшина звертається до людей?
-Для чого шипшина хотіла залишити ягідки?
-Чи погоджуєтесь із думкою,що природа існує не тільки для користі лидини,а й для краси?
-З яких слів видно,що поетеса сприймає природу,як живу істоту?
В)Гра «Відшукай риму»
Плоди –підожди;
Рукава – ласкава;
Облиш – лиш;
Просила-красива.
8.Конкурс на кращого читця віршів про осінь.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
-Який вірш найбільше сподобався?
(Кожен учень відповідає у мікрофон)
-Зараз ви прочитаєте виразно вірші,які вам найбільше сподобалися,а потім ми всі разом визначимо,у кого це найкраще вийшло.
VІІ.Підсумок уроку
1.Відповіді на запитання.
-Вірші яких поетів ми сьогодні читали?Чим вони подібні?
-Як поети ставляться до природи?
-Чого навчають нас ці твори?
2.Гра «Лото»
-Щоб перевірити,як ви засвоїли твори,проведемо гру.
С.Сухомлинський
|
«Шиипшина важко віддає плоди»
|
Край наш писанка неначе,-треба тільки вміти бачить!
|
К.Перелісна
|
«Золота осінь»
|
Я ж тут для всіх,а не для тебе лиш. І просто осінь щоб була красива.
|
Л.Костенко
|
«Скільки барв кругом розлито…»
|
А тепер лежить під пледом, п’є гарячий чай із медом.
|
«Соловейко застудився»
|
Чорногуз поклонився лугам і садам. Відлітаючи в Африку,пакував чемодан.
|
«Вже брами літа замикає осінь»
|
Де не глянь,навколо килим кольористий, віти напівголі, небо синє чисте.
|
VІІІ.Повідомлення домашнього завдання.
Намалювати ілюстрації до прочитаних творів.
|